چگونه یک دوره آنلاین بسازیم و بفروشیم؟

یکی از راه‌های کسب درآمد که البته بازار کار خوبی به لطف قرنطینه و غیر حضوری شدن آموزشگاه‌ها و مدارس پیدا کرد، تدریس آنلاین است. همه ما به خوبی می‌دانیم، دنیای آنلاین، فضایی برای همه افراد و همه نوع محتوا دارد. انتقال دانش و تخصص از طریق یک دوره آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که خود را به عنوان یک مرجع در حوزه کاری خود قرار دهید، جامعه‌ای از افراد همفکر را در اطراف کسب و کار خود پرورش دهید و دامنه دسترسی خود را به داخل خانه افراد گسترش دهید. این راهنما شما را در مراحل مختلف نحوه ساخت دوره آموزشی و بهترین راه فروش دوره آموزشی راهنمایی می‌کند.

انواع دوره‌های آموزشی آنلاین:

برای تدریس آنلاین روش‌های مختلفی وجود دارد، اما در ادامه به ۷تا از بهترین روش‌های ایجاد دوره آموزشی اشاره کرده‌ایم.

 1. دوره آنلاین ویدیوی
 2. دوره آنلاین تعاملی
 3. دوره آنلاین نوشتاری
 4. وبینار
 5. دوره ایمیلی
 6. آموزش آنلاین انفرادی یا خصوصی
 7. بوت کمپ

نحوه ساخت دوره آموزشی | به صورت قدم به قدم

قدم اول ساخت دوره آموزشی : موضوع مناسب را انتخاب کنید.

موضوعی که انتخاب می‌کنید کاملاً دست شماست و می‌تواند تقریباً هر چیزی باشد – از نکات پخت یک غذای خاص تا طراحی وب سایت. در حالی که امکانات تقریباً بی پایان هستند، موضوع مناسب یک عامل تعیین کننده در موفقیت یک دوره آنلاین است. معیارهای اصلی در ارزیابی موضوع دوره آنلاین شما این است که آیا برای شما و مخاطبانتان جذاب است یا خیر:

۱. چیزی را که واقعاً دوس داریدو درباره آن آگاهی و مهارت کامل دارید آموزش دهید، انتخاب کنید:

موضوع دوره آنلاین شما باید یا موضوعی باشد که از قبل در مورد آن آگاهی دارید یا مایل به سرمایه گذاری در یادگیری کامل آن هستید. در هر صورت، شما باید نسبت به موضوع اشتیاق و اطلاع کامل، داشته باشید. سعی کنید و به این فکر کنید که بهترین کاری که انجام می‌دهید و مردم برای مشاوره درمورد آن، به شما مراجعه می‌کنند چیست؟ این موضوعات معمولاً موفق‌ترین دوره‌های آنلاین را تشکیل می‌دهند. متناوباً، از خود بپرسید که دوست دارید در مورد چه چیزی بیشتر بدانید، و با یادگیری آن، می‌توانید معلم بزرگی در این زمینه شوید. همچنین می‌توانید برخی از دوره‌های آنلاین را مرور کنید تا الهام بگیرید و مهارت‌های خود را تقویت کنید.

۲. چیزی را انتخاب کنید که دیگران می خواهند یاد بگیرند:

قبل از شروع به کار، مخاطبان خود و تقاضا برای موضوع مورد نظر را شناسایی کنید. از گروهی از دوستان و همچنین مخاطبان فعلی خود بپرسید که در مورد موضوعی که در ذهن داشتید چه فکری می‌کنند. آن را با اشتراک گذاری نظرسنجی‌ها یا فرم‌های آنلاین برای پر کردن مخاطبان خود امتحان کنید. می‌توانید ابتدا یک آموزش کوتاه بسازید و عملکرد آن را زیر نظر داشته باشید. سپس، آموزش را در رسانه‌های اجتماعی یا از طریق کمپین‌های بازاریابی ایمیلی دنبال کنید و از مخاطبان خود بپرسید که آیا این نوع مطالب چیزی است که آن‌ها علاقه مند به دیدن بیشتر آن هستند یا خیر. علاوه بر این، در مورد موضوع خود تحقیقات آنلاین انجام دهید. اگر دوره‌های آنلاین دیگری در مورد موضوع مشابه پیدا کنید، این یک نشانه عالی است. رقابت به این معناست که افراد موضوع را برای خود مرتبط و مفید می‌دانند. همچنین ایده خوبی است که محتوایی ایجاد کنید که بتواند به راحتی در فضای موجود و آزمایش شده قرار گرفته است. هنگامی که یک مخاطب هدف مشخص در ذهن دارید، برای ایجاد و بازاریابی دوره بعدی ببسیار راحت‌ترید. این به این دلیل است که شما دقیقاً می‌دانید که می‌خواهید به چه کسانی دسترسی پیدا کنید، چه نوع محتوایی را می‌خواهند آموزش ببینند و سطح تخصص آنها در آن مرحله از سفر یادگیری خود چقدر است.

قدم دوم ساخت دوره آموزشی : ایده خود را آزمایش کنید.

ایجاد یک دوره آنلاین مستلزم کار سخت و تلاش زیادی از سوی شما است، بنابراین اجرای آزمایشی قبل از شروع، این امکان را فراهم می‌کند تا این ایده کسب و کار آنلاین را به عنوان ایده‌ای عملی و درست بیازمایید. به منظور آزمایش ایده خود، از یک سازنده صفحه فرود برای ایجاد یک صفحه برای دوره آنلاین آینده خود استفاده کنید. اگرچه هنوز دوره را ایجاد نکرده‌اید، از قبل می‌دانید که در مورد چه چیزی قرار است باشد. این صفحه، شامل یک توضیح مختصر از دوره است که توضیح می دهد مخاطبین باید انتظار یادگیری چه چیزی را داشته باشند. از تصاویر چشم نواز را برای بازتاب بیشتر مفهوم استفاده کنید. برای استفاده به عنوان نقطه شروع، الگوهای صفحه فرود کاملاً قابل تنظیم را بررسی کنید.

از دکمه‌های فراخوان برای اقدام (CTA) برای دعوت از بازدیدکنندگان برای ثبت‌نام رایگان در دوره آنلاین آتی خود استفاده کنید. پس از تبلیغ دوره خود در کانال‌های مختلف، مانند رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها و موارد دیگر، می‌توانید داده‌هایی را که جمع‌آوری کرده‌اید بررسی کنید و ببینید آیا شرکت‌کنندگان کافی و بازخورد تشویق‌کننده دارید یا خیر. از قبل در مورد معیارها تصمیم بگیرید تا بدانید در پایان دوره آزمایشی به دنبال چه نتایجی باشید.

قدم سوم ساخت دوره آموزشی : در مورد موضوع، به طور گسترده تحقیق کنید.

خواه از قبل در موضوع مدنظرتان متخصص باشید یا مشتاقانه منتظر یادگیری آن از ابتدا تا انتها باشید، اکنون زمان آن است که عمیقاً همه چیز را در مورد موضوع بدانید. به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری کامل خود، فراتر از آنچه شرکت کنندگان دوره به راحتی در نتایج جستجو پیدا می‌کنند، بروید و منابع مختلفی را در مورد این موضوع پیدا کنید. از کتاب‌ها گرفته تا کلاس‌های رقبا و وبینارها. تحقیق در مورد کلمات کلیدی را انجام دهید تا ببینید افراد چه نوع سؤالاتی را در مورد موضوع جستجو می‌کنند. از این طریق، می توانید آشنایی بیشتری از انواع سؤالاتی که مخاطبان شما ممکن است به آن‌ها علاقه مند باشند، داشته باشید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید دوره‌ای را در مورد نحوه مراقبت از گیاهان آپارتمانی آموزش دهید، قطعاً می خواهید اصول اولیه مانند آب و نور طبیعی را پوشش دهید. اما به منظور ارائه کامل‌تر، به دنبال جنبه‌های منحصر به فردی درباره این موضوع باشید، مثلاً انواع گیاهان تصفیه کننده هوا.

قدم چهارم ساخت دوره آموزشی : طرح کلی دوره را بنویسید.

اکنون زمان آن است که برنامه درسی دوره آنلاین خود را مشخص کنید. به این منظور روی یک تکه کاغذ، فهرستی از دروس مختلفی را که قصد دارید به صورت آنلاین تدریس کنید، یادداشت کنید. در هر درس، آن را به موضوعات اصلی که می‌خواهید پوشش دهید تقسیم کنید. به ترتیب و اصولی جلو بروید تا یک روند یادگیری روان و بدون اصطکاک بوجود آورید. به یاد داشته باشید که آموزش عبارت است از هدایت گام به گام مخاطبان از طریق یک ایده. برای اینکه این موضوع در رئوس مطالب درسی مشخص شود، برای هر یک از درس‌های خود یک هدف مشخص کنید.

در ادامه با ارائه یک مثال، این موضوع را برایتان شفاف‌تر می‌کنیم:

مثال:

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

درس شماره ۱: چگونه گیاهان را آبیاری کنیم

 • هدف درس:

دانش آموزان یاد خواهند گرفت که چقدر و چند وقت یکبار گیاهان خود را آبیاری کنند.

 • موضوعات تحت پوشش:
 1. اهمیت آبیاری
 2. خطرات آبیاری بیش از حد
 3. انواع مختلف گیاهان و میزان آبیاری مورد نیاز آن‌ها

درس شماره ۲: گیاهان و نور طبیعی مورد نیازشان

 • هدف درس:

دانش‌آموزان اهمیت نور طبیعی را درک می‌کنند و می‌توانند نور مطلوب را برای گیاهان خود انتخاب کنند.

 • موضوعات تحت پوشش:
 1. نور و نقش آن در فتوسنتز گیاهان
 2. انواع مختلف گیاهان و میزان نور خورشید مورد نیاز آن‌ها.
 3. نحوه و زمان استفاده از نور فلورسنت برای گیاهان آپارتمانی
 4. به یاد داشته باشید که یک مقدمه و یک نتیجه برای کل دوره خود و همچنین در هر درس جداگانه قرار دهید. تکرار کمک خوبی در فرآیند یادگیری است.

تکالیف و فعالیت‌ها را به عنوان بخشی از برنامه درسی دوره خود در نظر بگیرید تا به فهم بهتر دانش تازه به دست آمده کمک کنید. توصیه می شود با یک بحث تئوری شروع کنید، سپس چند مثال بزنید و در پایان یک تکلیف بدهید.

قدم پنجم ساخت دوره آموزشی : محتوای دوره را ایجاد کنید.

اگر قبلاً تجربه حرفه‌ای در مورد موضوع دوره خود داشته‌اید، احتمالاً مطالبی در مورد آن جمع آوری کرد‌ه‌اید. آیا تا به حال یک پست وبلاگ نوشته‌اید یا یک وبینار در مورد این موضوع ایجاد کرده اید؟ شاید میزبان یک پادکست هستید یا یک کانال YouTube برای کسب و کار خود راه اندازی کرده‌اید که در آن موضوعات مشابهی را مورد بحث قرار می‌دهید. اگر چنین است، حتماً از محتواهای آن‌ها بهره ببرید. استفاده مجدد از محتواهای موجودتان، در دوره آنلاین به شما کمک می‌کند تا زودتر شروع کنید و در زمان ارزشمند خود صرفه جویی کنید. بر اساس مطالبی که جمع آوری کرده‌اید و طرح کلی و تحقیقاتی که در مراحل قبلی انجام داده اید، اکنون می‌توانید محتوای واقعی، برای دوره آنلاین خود ایجاد کنید. اکثر دوره‌ها از ویدئو به عنوان شکل اصلی ارتباط خود استفاده می‌کنند، که در اینجا به آن خواهیم پرداخت. با این حال، می‌توانید از محتوای نوشتاری، ضبط‌ صوتی، اسلایدها – یا ترکیبی از چند نوع مختلف رسانه نیز استفاده کنید.

فیلمبرداری:

به عنوان یک ایده کسب و کار خانگی، ایجاد یک دوره آنلاین را می‌توان با تجهیزات نسبتاً ساده انجام داد، و برای ایجاد یک دوره با کیفیت بالا، لازم نیست یک فیلم بردار حرفه‌ای باشید. به هر حال، سطح دانشی که ارائه می‌دهید بیشترین اهمیت را دارد، و حتی اگر در خانه کار می‌کنید، می‌توانید محتوای با کیفیت ایجاد کنید. می‌توانید از خود در حال صحبت با دوربین فیلمبرداری کنید، صفحه نمایش خود را در حالی که در پس زمینه صحبت می‌کنید ضبط کنید یا هر دو. توصیه می کنیم نکات ویدیویی برای ایجاد محتوای حرفه‌ای و همچنین انتخاب نوع مناسب دوربین و میکروفون موردنیازتان را مطالعه کنید.

ادیت:

پس از اینکه از محتوای خود فیلم گرفتید، مدتی را برای ادیت فیلم خام خود صرف کنید. بسیاری از نرم افزارهای ویرایش ویدیو رایگان در دسترس هستند، از iMovie گرفته تا Lightworks و Wix Video Maker. سعی کنید با تقسیم کردن آن به تکه‌های کوچکتر، ریتم خوبی برای ویدیوی خود ایجاد کنید. مکث‌های غیر ضروری را حذف کنید و برش های‌طولانی را به یک سری کلیپ‌های کوتاه تر و پویا تبدیل کنید. عناوین، مانند نام دوره و درس، و زیرنویس‌های ویدیو را اضافه کنید تا دوره را در دسترس و آسان‌تر دنبال کنید. همچنین می‌توانید موسیقی پس‌زمینه را به ویدیو و اسلایدهای مربوطه در صورت لزوم اضافه کنید.

تکالیف کلاس:

برای هر یک از درس‌های خود تکالیف ایجاد کنید. این فایل‌ها می‌توانند به صورت فایل‌های پی‌دی‌اف قابل دانلود باشند که دانش‌آموزان می‌توانند آن‌ها را در رایانه‌های خود مشاهده کنند. گزینه‌های دیگر شامل آزمون‌های آنلاین یا بازی‌های یادگیری است که با استفاده از ابزارهایی مانند Kahoot ساخته شده‌اند.

اگر می‌خواهید به صورت آنلاین ارائه بدهید، بهتر است از ترکیبی از اسلاید و فیلم‌های از پیش گرفته شده استفاده کنید.

قدم هفتم ساخت دوره آموزشی : دوره را آماده ارائه نهایی کنید.

هنگامی که محتوای دوره خود را آماده کردید، وقت آن است که پلتفرمی را ایجاد کنید یا از پلتفرمی استفاده کنید تا همه کارهایی که در بالا انجام دادید را بتوانید ارائه دهید. اگر از قبل یک وب سایت حرفه ای دارید، می توانید دوره آنلاین خود را به عنوان یک بخش در آنجا اضافه کنید. اگر نه، یک وب سایت جدید فقط برای این منظور ایجاد کنید یا از سایت‌های فروش دوره کمک بگیرید.

قدم هشتم ساخت دوره آموزشی : قیمت گذاری برای فروش دوره آموزشی

پس از قابل ارائه کردن محتوای خود، ممکن است از خود بپرسید که چگونه نرخ و قیمت برای فروش دوره آموزشی خود را تعیین کنید. در اینجا چند راه برای تعیین هزینه دوره آورده شده است:

 • اولین راه قیمت گذاری برای فروش دوره آموزشی : بررسی قیمت‌های رقبا

با انجام بررسی سریع، برای تعیین میانگین قیمت دوره در موضوع خود شروع کنید. در حالی که بسته به میزان متخصص بودن مدرس دوره، قیمت‌ها می‌توانند نوسان داشته باشند، سعی کنید درک کنید که نرخ جاری بازار چقدر است.

 • دومین راه قیمت گذاری برای فروش دوره آموزشی : محاسبه مدت زمان صرف شده برای ایجاد دوره آموزشی

محاسبه کنید که چقدر طول کشید تا دوره را ایجاد کنید. هر تلاش تجاری که هدف آن سودآوری است باید تعادل خوبی بین زمان سرمایه گذاری شده و سود به دست آمده، داشته باشد.

 • سومین راه قیمت گذاری برای فروش دوره آموزشی : محاسبه ارزش دوره:

یکی دیگر از عواملی که باید در نحوه قیمت گذاری دوره خود در نظر بگیرید، مقدار ارزشی است که کاربر از شرکت در دوره دریافت می کند. آیا دانش آموزی که در دوره شما شرکت می‌کند، بعداً بر اساس مهارت‌ها و ابزارهایی که به آن آموزش داده اید درآمد کسب می‌کند.

همانطور که می‌دانید، هر چه دانش آموز بتواند از لحاظ مالی شرکت در دوره را توجیه کند، منطقی تر است که قیمت بالاتری را در نظر بگیرد.

نکته:

قیمت دوره بسته به موضوع می‌تواند بازه گسترده‌ای بین صد هزار تومان یا کمتر تا بیش از ۱۰ میلیون تومان داشته باشد. با این حال، مشخص شده است که هرچه برای یک دوره هزینه بیشتری بپردازید، افراد بیشتری تصور می‌کنند که دستاوردهای زیادی از آن دریافت می‌کنند و آن را به عنوان “یک دوره خوب و جامع” تلقی می‌کنند.

اغلب زمانی که مردم پول بیشتری می‌پردازند، در یادگیری محتوای موجود نیز مشارکت و سرمایه گذاری بیشتری می‌کنند. بنابراین، سعی کنید قیمت‌ها را بیش از ۵۰۰هزار تومان در هر دوره نگه دارید، به خصوص اگر طول دوره طولانی باشد.

قدم نهم ساخت دوره آموزشی : محتوای خود را بازاریابی کنید.

شما انرژی خلاقانه و زمان ارزشمند زیادی را برای ایجاد یک دوره آنلاین صرف کرده‌اید و اکنون زمان آن است که آن را تبلیغ کنید و ثبت نام‌های دوره را دریافت کنید. برای بازاریابی دوره آنلاین خود، می‌توانید از تبلیغات رایگان و انواع بازاریابی پولی استفاده کنید. شما حتی می توانید یک لوگو ایجاد کنید تا به دوره آموزشی شما کمک کند تا در حین تبلیغ آن بسیار حرفه ای به نظر برسد.

برخی از محبوب ترین و موثرترین راه های بازاریابی برای فروش دوره آموزشی :

 1. بازاریابی ایمیلی: کمپین های‌بازاریابی ایمیلی، از جمله تبلیغات و تخفیف‌های اولیه را ارسال کنید.
 2. رسانه‌های اجتماعی: دوره خود را در رسانه‌های اجتماعی و در گروه‌های مربوطه تبلیغ کنید (نکته: لینکدین می‌تواند شروعی عالی باشد زیرا مردم در حال حاضر در ذهنیت حرفه‌ای هستند).
 3. تبلیغات پولی: تبلیغات پولی مانند تبلیغات جستجوی گوگل و تبلیغات بنری را اجرا کنید.
 4. پست‌های وبلاگ: یک وبلاگ رایگان ایجاد کنید و در مورد دوره و موضوع دوره بنویسید تا SEO خود را تقویت کنید و دانش خود را به نمایش بگذارید.
 5. YouTube و ویدیوهای تبلیغاتی: یک کانال YouTube راه اندازی کنید و تبلیغات ویدیویی را برای دوره خود راه اندازی کنید.
 6. ارجاعات و بررسی‌ها: ارجاعات، بررسی‌ها و اظهارات مثبت را از دانشجویان گذشته دریافت کنید و به نمایش بگذارید.
 7. وب سایت های دیگر: با وب سایت‌های دیگر برای تبلیغات همکاری کنید.
 8. اینفلوئنسرها: با اینفلوئنسرهای صنعتی که به جایگاه مخاطبان شما دسترسی دارند، شریک شوید.
 9. سیستم‌های همکاری در فروش: از یک Affiliate program  استفاده کنید تا دیگران دوره را از طرف شما تبلیغ کنند.
 10. پادکست: یک پادکست راه اندازی کنید تا در مورد دوره خود صحبت کنید و تخصص موضوع خود را برجسته کنید.
 11. وبینار: میزبان یک وبینار باشید که مردم را در مورد همه چیزهایی که می توانند از شما یاد بگیرند هیجان زده کند.
 12. با مربیان همکاری کنید: با مربیان دیگر همکاری کنید تا از شبکه یکدیگر استفاده کنید یا یک درس را با هم تدریس کنید.
 13. چند زبانه شوید: دوره خود را به زبان دیگری ترجمه کنید تا به مخاطبان بین المللی بیشتری دسترسی پیدا کنید و وارد بازارهای جدید شوید.

معرفی بهترین راه فروش دوره آموزشی

حال پس از اینکه زمان و سرمایه‌تان را برای ساخت دوره آموزشی مدنظرتان هزینه کردید، نوبت آن است که ثمره تلاش‌هایتان را ببینید. اگر نتوانید دوره خود را بفروشید، تمامی تلاش‌هایی که در مراحل قبل انجام داده‌اید، تقریباً بی معنا می‌شوند. (البته نه کاملاً! چرا که شما در این راه، تجربه و دانش جدید بالایی کسب کرده‌اید. همچنین به لطف این کار و به کمک یاد دادن، دانشی که آموختید، به درک عمیق‌تری از آن رسیده‌اید و همه این‌ها ارزشمند هستند، اما هرچه باشد، وقتی برای موضوعی تلاش بسیار می‌کنیم، دوست داریم ثمره مالی آن را نیز، ببینیم.)

البته که نیازی نیست نگران این موضوع باشید. ما مثل همیشه در آکادمی آرت آرک با ارائه بهترین راه حل‌ها، تا پایان این راه همراهتان هستیم. روش‌های مختلفی برای فروش دوره آموزشی وجود دارد، از ساخت و طراحی سایت که یک پروسه طولانی و زمان بر است بگیرید تا راه‌های خیلی کوتاه‌تر و آسان‌تری مانند فروش اشتراک کانال خصوصیتان. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. اما اگر بخواهیم به عنوان لب کلام و پس از انجام تمام بررسی‌ها بر روی راه‌های مختلف موجود، بهترین روش فروش دوره آموزشی را به شما معرفی کنیم، آن روش فروش دوره در یک مارکت پلیس است. در این روش دیگر نیازی نیست برای طراحی و راه اندازی سایتتان و حتی جلو بردن آن تلاش کنید. فقط کافی است که دوره خود را در مارکت پلیس ثبت کرده و اگر تمایل داشتید برای بازاریابی آن، طبق روش‌هایی که در بالاتر، برایتان گفتیم، تلاش کنید.

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

در خبرنامه ما عضو شوید :)

“آرت آرک” فعالیت خود را از سال 1394 با ارائه پشتیبانی متعهدانه بر روی خدماتی با کیفیت آغاز گردید. در مدتی کوتاه به یکی از گزینه های محبوب خدمات طراحی و دیجیتال مارکتینگ در ایران تبدیل شدیم. هم اکنون فعالیت های ما در زمینه ی طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن، سئو و بهینه سازی، راه اندازی کمپین تبلیغاتی، خدمات عکاسی و فیلمبرداری، ساخت تیزر تبلیغاتی، ساخت موشن گرافیک، انواع طراحی گرافیکی، امنیت سایت و… با تکیه بر دانش فنی و تجربه طولانی توانسته ایم فضایی مطمئن را برای انجام تجارت الکترونیک ایجاد کنیم.

تماس با ما

۲۰۱۵-۲۰۲4 | تمامی حقوق نزد آرت آرک محفوظ میباشد