شما اجازه مشاهده ویدیو را ندارید، لطفا از کلید زیر اقدام کنید
جلسه چهارم آموزش وردپرس
مدرس دوره سهراب آریا
زمان ویدیو 10:13
نوشتن نظر کلیک کنید

آموزش جامع وردپرس: ثبت دامنه .ir | جلسه ۴

پیش از آن‌که به اصل مطلب برسیم، می‌خواهیم به صورت اجماعی بررسی کنیم که منظور از هاست و دامنه چیست و چه تفاوت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد. در حالت کلی به فضایی که در اختیار کاربر قرار می­‌گیرد تا اطلاعات و فایل‌های سایت خود را در آن‌ بارگذاری و ذخیره کند، هاست گفته می­‌شود. در واقع هاست بخشی از یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت است و کاربر با اجاره آن، بخشی از یک سرور را در مدت مشخصی اجاره می‌­کند. در دنیای وب، پسوند دامنه‌ها متفاوت است. از جمله پرکاربردترین پسوندها می‌توانیم به com و net و org اشاره کنیم. اما برخی از دامنه‌ها مخصوص یک منطقه و یک کشور محسوب می­‌شوند، به عنوان مثال دامنه ir مربوط به کشور ایران است و دامنه ae مشخصه کشور امارات است.

 

 

به طور معمول در خرید و ثبت دامنه­‌های عمومی محدودیت خاصی وجود ندارد. اما برای ثبت دامنه‌های محلی و منطقه‌ای محدودیت‌­ها و مراحلی وجود دارد. به عنوان مثال برای ثبت یک دامنه ir و ساخت سایت ir باید یک سری مراحل طی شود. با ما همراه باشید تا نحوه ثبت این دامنه و ساخت یک سایت با دامنه محلی را بررسی کنیم.

تفاوت دامنه IR و COM

راستش را بخواهید، دامنه‌ها از نظر ارزش هیچ تفاوتی ندارند. دامنه IR زیر نظر مرکز ثبت دامنه کشوری ایران کنترل و مدیریت می‌شود و دامنه COM زیر نظر ICANN که یک موسسه بین‌المللی هست. تفاوتی بین این دو نیست و تنها تفاوت در پسوند سایت شماست. همچنین برای ثبت دامنه COM حدودا ۱۱ دلار و برای ثبت دامنه IR حدود ۵ هزار تومان به صورت سالانه پرداخت می‌کنیم.

آموزش ثبت دامنه IR

برای اینکه دامنه ir. را ثبت کنید باید در وب‌سایت nic.ir یا ایرنیک وارد شوید و فرایند ثبت‌نام خود را انجام دهید. وب‌سایت ایرنیک مرجع اصلی ثبت دامنه‌های ir. است. کار با این وب‌سایت مقداری سخت است و سرعت کمی دارد ولی به‌هرحال می‌شود با آن کار کرد و همیشه در دسترس است.

برای دامنه‌های خارجی مرجع خاصی مدنظر نیست و شما نیازی ندارید که در یک وب‌سایت خاص اول ثبت‌نام کنید، احراز هویت کنید و بعد دامنه خود را ثبت کنید. اما برای ثبت دامنه ir. شما باید حتماً یک حساب کاربری برای خود در وب‌سایت ایرنیک بسازید.

برای ثبت دامنه IR باید در سایت ایرنیک مراحل ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری را طی کنیم.

 

 

از منوی مشخصه‌های شناسه وارد بخش ساختن شناسه کاربری شوید.

 

 

زمانی که وارد سایت شدید از بخش “ساختن شناسه کاربری” باید فرایند ثبت‌نام را انجام دهید. در اینجا مانند اکثر وب‌سایت‌های ایرانی نیاز است که فرم را تکمیل کنید، شناسه دریافت کنید و ممکن است که برای ثبت اولین دامنه خود نیاز باشد که اسکن کارت ملی بفرستید ولی پس‌ازاینکه این مراحل را طی کردید و مشخصات خود را وارد کردید به شما یک شناسه ایرنیک داده می‌شود.

 

 

از شناسه ایرنیک خود می‌توانید جهت ثبت دامنه در سایت ایرنیک و سایت‌های دیگر استفاده کنید. فرایند ثبت‌نام کاملاً فارسی است و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه خیلی راحت آن را انجام دهید.

سپس به پنل کاربری خود در این سایت وارد می­‌شویم و از قسمت دامنه‌ها، گزینه ثبت دامنه را انتخاب می­‌کنیم.

 

 

زمانی که شما شناسه را دریافت کردید کافی است که در سایت ایرنیک با همان حساب کاربری که ثبت‌نام کرده‌اید از بخش دامنه‌ها > ثبت دامنه وارد شوید. در اینجا باید در فیلد اول شناسه خود را وارد کنید و شروع به ثبت دامنه موردنظر خود بکنید. اما ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که در وب‌سایت ایرنیک دامنه خود را ثبت کنید و دلیل آن هم این است که سایت ایرنیک بابت ثبت دامنه‌های ir. هزینه‌های زیادی را از شما می‌گیرد.

در قسمت ثبت دامنه باید نام دامنه مورد نظرمان را وارد کنیم. اگر این دامنه قبلا ثبت شده باشد متاسفانه دیگر امکان خرید آن تا زمان آزاد سازی مجدد وجود ندارد. اما اگر این دامنه آزاد یا ثبت نشده باشد می­‌توان مراحل خرید آن را انجام داد.

در مرحله بعد باید تعیین کنیم که برای چه مدتی قصد ثبت کردن دامنه را داریم و می‌­توان مدت زمان آن را از یک سال تا چند سال تعیین کرد. پس از تایید مدت زمان، باید مرحله پرداخت را انجام دهیم. پس از پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه مورد نظر تحت مالکیت ما در می‌­آید.

 دامنه ir خریداری شده از زمان پرداخت به مدت 24 الی 48 ساعت، زمان برای فعال سازی نیاز دارد. در پنل کاربری سایت ایرنیک و در قسمت دامنه‌های ثبت شده، می­‌توان تعیین کرد که رابط کاربری این دامنه به چه صورتی باشد. اگر در قسمت رابط، گزینه “خودم”را انتخاب کنیم، تنها خودمان به تنظیمات دامنه دسترسی داریم. اما اگر گزینه ” خودم و دیگران” را انتخاب کنیم، خودمان و شرکت ارائه دهنده هاست به آن دسترسی خواهیم داشت.

هزینه ثبت دامنه دات آی آر

درواقع می‌توان گفت که این وب‌سایت مانند بعضی از وب‌سایت‌هایی است که خودشان قیمت بالاتری می‌دهدند و به نمایندگان فروش یا Reseller خود قیمت پایین‌تری را ارائه می‌کنند است. پس ما به‌عنوان یک فرد ثبت‌کننده دامنه بهتر است که در ایرنیک دامنه خود را ثبت نکنیم.

شروع فرایند ثبت دامنه ir.

برای اینکه این کار را انجام دهید باید در گوگل عبارت “ثبت دامنه” را جستجو کنید تا لیستی از وب‌سایت‌هایی که این کار را انجام می‌دهدند ببینید. تمامی وب‌سایت‌هایی که ثبت دامنه‌های دیگر را پوشش می‌دهدند ثبت دامنه ir. را هم انجام می‌دهدند. این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که اینکه کدام‌یک از این وب‌سایت‌ها را انتخاب می‌کنید تفاوتی ندارد ولی حتماً توجه کنید که یک شرکت بسیار معتبر باشد و حداقل چندین سال سابقه داشته باشد.

معمولاً سایت‌هایی که جز موارد اول گوگل هستند سایت‌های معتبری می‌باشند. در اینجا کافی است که شما در فیلد جستجوی دامنه، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. سپس بررسی برای این دامنه انجام می‌شود و نتیجه برای شما نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال ما در اینجا WPPERSIA را در اینجا ما جستجو کرده‌ایم و برای ما در نتایج نشان می‌دهد که com. ثبت‌شده، پس ما ir. را وارد می‌کنیم.

فراموش نکنید که شما تنها می‌توانید دامنه‌ای که آزاد است را ثبت کنید و دامنه‌ای قبلاً ثبت‌شده را به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید دوباره انتخاب کنید. خب برای اینکه دامنه را در اینجا ثبت کنید باید روی دکمه سفارش کنید و در صفحه بعد روی ادامه کلیک کنید. (معمولاً هزینه ثبت دامنه ir. سالانه 5 هزار تومان است.) سپس ادامه فرایند را طی کنید. در مرحله مشخصات دامین شما باید شناسه ایرنیک که قبلاً آن را دریافت کرده‌اید را وارد کنید.

به همین راحتی با واردکردن شناسه این دامنه در پنل ایرنیک شما ثبت خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر همین دامنه را بخواهید در ایرنیک ثبت کنید با چند برابر همین مبلغ را هزینه کنید. بعد از طی این فرایندها دامین شما بعد از نهایتاً 24 ساعت ثبت می‌شود.

سوالات متداول

آیا برای ثبت دامنه و ساخت سایت ir نیاز به ارسال مدارک داریم

برخی مواقع برای ثبت دامنه‌های ir با نام‌های خاص و… باید برای سایت ایرنیک مدارک هویتی ارسال کنیم. در مواردی که نام دامنه موضوع خاص و پیچیده داشته باشد؛ در هنگام ثبت ایرنیک از ما مدارک هویتی می‌خواهد. این مدارک شامل تصویر کارت ملی و گواهی عدم سواستفاده از دامنه‌ها است. این مدارک باید به صورت اسکن شده در قالب فایل PDF و از طریق قسمت ارسال تعهدنامه برای شناسه بارگزاری شوند.

آیا دامنه ir را فقط می‌­توان از ایرنیک خریداری نمود

دامنه ir را می­‌توان از سایت ایرنیک یا برخی از سایت­‌های ارائه دهنده هاست خریداری نمود. اما باید توجه نمود که اگر قصد خرید دامنه از شرکت‌های ارائه دهنده هاست را داریم حتما باید در سایت ایرنیک ثبت‌نام کرده باشیم و شناسه فعال کاربری داشته باشیم. در غیر این‌صورت دامنه به نام شما ثبت نخواهد شد و شما مالکیتی روی دامنه نخواهید داشت.

چگونه دامنه را به هاست متصل کنیم

پس از خرید دامنه و هاست باید مراحل اتصال دامنه و هاست به یکدیگر را انجام دهیم. برای این منظور در قسمت تنظیمات دامنه باید DNS های مربوط به دامنه را دریافت و کپی کنیم و DNS های دریافتی را در قالب یک تیکت به پشتیبانی شرکت ارائه دهنده هاست اعلام نماییم. معمولا 24 تا 48 ساعت زمان برای اتصال دامنه ir به هاست لازم است. پس از اتصال دامنه به هاست، می­‌توان با جستجو نام دامنه در مرورگر، سایتمان را مشاهده کنیم. البته در جلسات بعدی درباره اتصال هاست به دامنه صحبت خواهیم کرد.

آموزش رایگان ساخت سایت

در ادامه باید خرید هاست و نصب وردپرس روی هاست را انجام دهید. شاید تا همین‌جا هم فرایند انجام کار برای شما سخت بنظر برسد. اما فرایند ثبت دامنه ir بسیار ساده است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

آموزش جامع وردپرس: ثبت دامنه .com | جلسه ۳

در این جلسه از دوره رایگان آموزش جامع وردپرس آموزش ثبت دامنه .com را بصورت کاملا عملی به شما...

بیشتر بخوانید

آموزش جامع وردپرس: دامنه چیست ؟ | جلسه ۲

زمانی که شما تازه شروع به راه‌اندازی وب‌سایت می‌کنید با بعضی از لغات و اصطلاحات این حوزه آشنایی ندارید....

بیشتر بخوانید

آموزش جامع وردپرس: چگونه سایت بسازیم ؟ | جلسه ۱

چگونه سایت بسازیم؟ آیا بدون نیاز به برنامه نویسی می‌توان سایت ساخت؟ بله. در این دوره آموزشی رایگان همراه...

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

در خبرنامه ما عضو شوید :)

“آرت آرک” فعالیت خود را از سال 1394 با ارائه پشتیبانی متعهدانه بر روی خدماتی با کیفیت آغاز گردید. در مدتی کوتاه به یکی از گزینه های محبوب خدمات طراحی و دیجیتال مارکتینگ در ایران تبدیل شدیم. هم اکنون فعالیت های ما در زمینه ی طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن، سئو و بهینه سازی، راه اندازی کمپین تبلیغاتی، خدمات عکاسی و فیلمبرداری، ساخت تیزر تبلیغاتی، ساخت موشن گرافیک، انواع طراحی گرافیکی، امنیت سایت و… با تکیه بر دانش فنی و تجربه طولانی توانسته ایم فضایی مطمئن را برای انجام تجارت الکترونیک ایجاد کنیم.

تماس با ما

۲۰۱۵-۲۰۲4 | تمامی حقوق نزد آرت آرک محفوظ میباشد